Čo nám výrobcovia taja o čistiacich prostriedkoch

Čo nám výrobcovia taja o čistiacich prostriedkoch
Zdravé bývanie

Veľké chemické korporácie taja nepekné tajomstvá o čistiacich prostriedkoch. Prečítajte si o nich, skôr ako sa pustíte do upratovania.

1. Presné zloženie je utajovaná informácia

Asi 70 % ľudí verí, že veľké korporácie sú nútené prezradiť všetky chemické ingrediencie, ktoré ich výrobky obsahujú. Bohužiaľ toto je na míľe vzdialené od reality. Od výrobcov sa vyžaduje uvedenie iba aktívnych dezinfektných látok (technicky sú to pesticídy), alebo rizikových látok, ktoré môžu spôsobiť explóziu alebo požiar.

Povinnosť uvádzať látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu, alebo iné choroby nemajú!

2. Etikety môžu zavádzať (a väčšinou to tak aj robia)

Ako kupujúci máme túžbu kupovať si zdravotne nezávadné produkty. A práve túžbu využívajú výrobcovia na to, aby marketingovými ťahmi a správne zvolenými slovami vyvolali pocit, že ich produkty sú lepšie, zdravšie, ekologickejšie.  Tieto ich vyhlásenia nie sú nikým nezávisle overené ani vládou regulované.

 

Tip: Na stránke www.greenerchoices.org/eco-labels/ si môžete overiť čo v skutočnosti znamená tá ktorá eko-nálepka označujúca produkt, ktorý používate denne vo svojej domácnosti.

 

Pozrime sa podrobnejšie na výroky, ktoré si môžete prečítať na etikete:

  • NONTOXIC (netoxický)
    Očakávame, že produkt s touto nálepkou je bezpečný pre používateľa a pre životné prostredie. V skutočnosti neexistujú žiadne štandardy pre termín netoxický. A aby to nestačilo, nemáme organizáciu, ktorá by posudzovala netoxickosť produktov.
  • NATURAL (prírodný)
    Síce je toto príjemné slovíčko široko používané na rôznych čistiacich prostriedkoch, v skutočnosti nevieme, čo si pod ním môžeme predstaviť. Nemáme štandardizovanú definíciu pojmu prírodný, takže výrobcovia si ho môžu vyložiť po svojom.  To, že je niečo prírodné, neznamená, že je menej toxické. Slovo prírodný môžu použiť aj na plasty, pretože sú vyrobené z “v prírode sa vyskytujúcej nafty”.
  • ENVIRONMENTALLY FRIENDLY (priateľský k prírode)
    Pod týmto tvrdením si väčšinou predstavíme produkt, alebo balenie produktu, ktoré je šetrné k prírode, alebo ktoré znamená nulové nebezpečenstvo pre prírodu. V skutočnosti žiadna norma ani štandard nedefinuje pojem priateľský k prírode. Neexistuje organizácia, ktorá by overovala toto tvrdenie.

Použité zdroje:

1. 5 Secrets Big Brands Don’t Want You To Know About Your Cleaning Products,  2014. Dostupné na: MindBodyGreen.com

 

Článok pripravil:

logo-zz-red

O Anežka Palajová

webová dizajnérka, wordpressáčka, blogerka, fanúšička alternatívnych metód v liečení a zdravého životného štýlu a mama dvoch úžasných bytostí