Chemikálie nie sú len v hračkách s nálepkou “Made in China”

Chemikálie nie sú len v hračkách s nálepkou “Made in China”
Zdravo pre deti

Nezávislá nezisková organizácia “Ecology Center” testovala viac než 1500 populárnych detských hračiek na výskyt nebezpečných chemikálií. Zamerali sa na látky ako olovo, kadmium, arzén, PVC a ďalšie škodlivé chemikálie. Jedna z troch testovaných hračiek obsahovala strednú alebo vysokú hladinu chemikálií.

Olovo v hračkách

Olovo bolo zistené v 20% testovaných hračiek. V niektorých produktoch hladina olova presiahla 600 jednotiek, pričom americká akadémia pediatrov odporúča, aby maximálne hodnoty olova v detských hračkách nepresiahli 40 jednotiek. Najviac škodlivá bola detská bižutéria.

Nie je to len Čína

Pozeráte pri nákupe hračky na krajinu pôvodu a s nedôverou ju odkladáte späť na regál hneď ako uvidíte nápis: “Made in China”? Nemusí to byť jediný varovný ukazovateľ kvality. Až 16% škodlivých hračiek testovaných na portáli HealthyToys.org bolo z iných krajín ako Číny. Podiel škodlivých čínskych hračiek tvoril 21%.

Chicco

Aj veľkí výrobcovia hračiek so zvučnými menami môžu mať  “za ušami”. Na stránke http://www.healthystuff.org si môžete overiť nezávadnosť konkrétnych výrobkov známych výrobcov. Pre zobrazenie zoznamu hračiek s obsahom škodlivých látok stačí zadať do vyhľadávacieho poľa názov výrobcu. V mnohých hračkách Chicco bola nájdená látka BPA.

Chicco First Car Rattle

Chicco First Car Rattle

Chicco Baby Activity Walker

Chicco Baby Activity Walker

Čo by detské hračky nemali obsahovať?

Okrem už spomínaného olova, by nemali hračky pre našich najmenších obsahovať veľké množstvo týchto látok:

[list line=”no” style=”style3″]

  • Kadmium
    Je ťažký kov, ktorý sa používa na stabilizovanie v PVC výrobkoch a nachádza sa aj vo farebných pigmentoch plastov. Môže byť za zníženou pôrodnou váhou u novorodeniatok, oneskoreným senzo-motorickým vývojom, hormonálnymi zmenami  a zmenami správania. Priamo pôsobí na obličky a pľúca. 
  • Ortuť
    Je komponentom používaným vo farbách a lepidlách. Ortuť môže existovať v rôznych formách, niektoré sú viac iné menej škodlivé. Metylortuť môže škodlivo zasiahnúť do vývoja mozgu.  Všetky formy ortute nepriaznivo pôsobia na obličky. Deti citlivejšie na ortuť môžu mať dokonca reakciu na túto zložku prostredníctvom pitia materského mlieka alebo v prípade plodu cez telo matky.
  • Arzén
    Používa sa pri farbení textílií a plastov. Je karcinogénny, môže spôsobiť podráždenie kože.
  • Bróm
    Je spomaľovačom horľavosti.  Používa sa pri výrobe nábytku, textílií a elektroniky.  Negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu plodu, škodlivo pôsobí na hormóny štítnej žľazy. Môže spôsobiť reprodukčné problémy a defekty novorodeniatok. V roku 2004 bol bróm klasifikovaný ako možný ľudský karcinogén.
  • PVC a ftaláty
    PVC ako široko rozšírená forma plastu pôsobí negatívne na životné prostredie a zdravie ľudí počas celého jeho životného cyklu od výroby cez používanie až po jeho likvidáciu. Keďže PVC je vo svojej podstate veľmi krehký a lámavý materiál používajú sa pri jeho výrobe rôzne aditíva, najčastejšie ftaláty. Bez nich by plasty neboli mäkké a flexibilné. Norma určuje, aký podiel ftalátov môžu obsahovať produkty pre starostlivosť o deti (dojčenské fľaše a pod.) a hračky. Reštrikcie pre iné produkty neexistujú. Ftaláty nie sú chemicky naviazané na PVC, preto môžu z materiálu unikať a dostať sa do vzduchu v byte alebo do jedla napríklad používaním plastových detských príborov. Ftaláty spôsobujú choroby obličiek, štítnej žľazy a môžu spôsobiť i rakovinu.

[/list]

Použité zdroje:

1. One in Three Children’s Toys Tested by www.HealthyToys.org Found to have Significant Levels of Toxic Chemicals Including Lead, Flame Retardants, and Arsenic.  2008. Dostupné na: http://www.healthystuff.org

Obrázok: Image of -Marcus- at FreeDigitalPhotos.net

 

Článok pripravil:


logo-zz-red