Bez šampónu na vlastnej koži

Bez šampónu na vlastnej koži
Zdravé telo

Myslela som si, že no-poo metóda nie je pre moje jemné riedke vlasy vhodná. Testovala som ju dva mesiace a nepamätám si, kedy boli moje vlasy naposledy tak pevné a lesklé. Čím to môže byť?

Niektoré zložky bežne predávanej vlasovej kozmetiky môžu pokožke hlavy a vlasom škodiť. Korienky sú zaťažené nadbytočnou chémiou, póry sa upchávajú a to vedie k zvýšenej tvorbe mazu alebo aj vypadávaniu vlasov. Problémov sa môžete zbaviť používaním šampónov so skutočne prírodnými zložkami, platí tu však pravidlo: čítať zloženie sa oplatí. Prírodný šampón by nemal obsahovať zložky ako SLS / SLES (Sodium Lauryl Sulphate / Sodium Laureth Sulphate), parabény a Kamenouhoľný decht (Coal Tar).

Čo však s tým, keď nevidíte žiadnu zmenu ani po dlhodobom používaní prírodnej kozmetiky? Pomôcť môže detoxikácia vlasov. Princíp je podobný ako pri stravovacom detoxe, najprv treba telo zbaviť škodlivín… až potom mu ponúknuť alternatívu.  Aby som nepísala o niečom, o čom sa poľahky dočítate na iných stránkach a aby som riešila môj vlastný problém s vypadávaním vlasov, rozhodla som sa skúsiť takýto detox na vlastnej koži. Na zahraničných blogoch sa dočítate o no-poo metóde u nás známej ako bezšampónová metóda.

 

Mojim vlasom už nepomáhali ani prírodné šampóny, chcelo to skúsiť niečo radikálnejšie. A čo tak bezšampónovanie, známe ako no-poo metóda?

 

O čo teda ide? V prvej fáze si nemáte vlasy umývať ničím iným len teplou vodou a snažiť sa predlžovať interval medzi dvoma umytiami hlavy. Cieľom je, aby sa vlasy zbavili nadbytočnej chémie a pokožka hlavy sa naučila vytvárať len toľko mazu koľko je potrebné. Vraj treba vydržať mesiac dva, dať si na hlavu čiapku keď je najhoršie a potom by mali byť Vaše vlasy krásne od prírody. Na túto fázu som si popravde netrúfla. Moje vlasy sú tak či tak dosť riedke a jemné , obávala som sa,  že neumývaním ich vzhľad ešte zhorším. Hľadala som schodnejšiu cestu a dočítala som sa o ražnej múke ako skvelej alternatívne k šampónom.  Ražnú múku používam rada pri pečení chleba ale v kúpeľni som si ju nevedela predstaviť.  Každé ráno som sa však dívala na moje vypadané vlasy na vankúši, bolo mi z toho do plaču, múka teda dostala svoju šancu.

Ražná múka ako šampón

Čo potrebujeme:

  • 2 lyžice hladkej ražnej múky
  • 1/2 pohára teplej vody
  • misku
  • jablčný ocot na záverečné opláchnutie zmiešaný s vodou v pomere 50/50

Postup:

V miske poriadne vymiešajte múku s vodou, použitím metličky na vajíčka zabránite aj prípadným hrudkám. Túto riedku kašičku naneste na mokré vlasy ku korienkom. Masírujte pokožku hlavy aby sa zmes dostala rovnomerne na celú hlavu.  Môžete nechať pôsobiť na hlave 3 až 5 minút pre lepšie vstrebanie živín. Potom už len stačí poriadne vymyť väčším množstvom vody. Vlasy budete zrejme vymývať dlhšie ako ste zvyknutí pri vymývaní šampónom. Na záver sa odporúča vlasy opláchnuť vodou zmiešanou s jablčným octom v pomere 1:1.

Skúsenosti s umývaním ražnou múkou:

Tak veľmi sme zvyknutí, že len penivý šampón môže vlasy dostatočne umyť. Ide to však aj bez peny. Už počas umývania vlasov som bola prekvapená tým, aké bolo umývanie jednoduché a príjemné. Múka nemala tendenciu tvoriť vo vlasoch cestíčko. Ľahko sa nanášala.  A tým aké boli vlasy už po prvom umytí ražnou múkou som bola nadšená. Boli skutočne umyté bez známok mastnoty, lesklé a čo bola pre mňa novinka tvárne. Ľahko som ich vedela upraviť do účesu a to bez použitia tužidla.

Ražnou múkou som si vlasy umývala 2 mesiace. Pri používaní šampónov som umývala vlasy každý druhý deň. Mala som rada ten pocit čerstvo umytých vlasov, ktoré však už na druhý deň boli bez formy a rozlietané. Pri používaní ražnej múky mi stačilo umyť si vlasy raz za 5 až 6 dní. Ani na tretí či štvrtý deň neboli mastné ani rozlietané. Práve naopak, akoby získali na sile a objeme od korienkov. Vlasy sú silnejšie, pevnejšie, ale netreba sa báť, nebudú ako slama, sú stále lesklé aj bez použitia kondicionéra.

Ražná múka ako zdroj vitamínov pre vlasy

Ražná múka je úžasný zdroj vitamínov, minerálov, aminokyselín a  obsahuje aj  Omega 3 mastné kyseliny. Jej ph je 5.0, ktoré neškodí prirodzenému ph vlasov a pokožky, ktoré je (4.0 – 5.5). Obsahuje vitamín B5. Vitamín B5 sa pre  protizápalové účinky často používa v antiseptických prípravkoch a produktoch pre starostlivosť o deti. Nájdete ho aj v produktoch určených pre veľmi senzitívnu pokožku.

Výhody bezšampónovania pre Vás aj pre prírodu

  • vlasy nebudete umývať tak často, čo šetrí čas i vodu
  • žiadna chémia nepoputuje do vašich vlasov ani do vodných zdrojov
  • menej plastových obalov vo vašej kúpeľni a následne v koši
  • pevné zdravé vlasy
  • odstránenie problémov s lupinami
  • ľahko tvarovateľný účes

Bezšampónovanie som si obľúbila, neostala som však pri ražnej múke. Najbližšie sa môžete tešiť na moje skúsenosti so sódou bikarbónou, ražným kváskom a kávou.

Zdroje:
The ‘No Poo’ Method: https://www.nopoomethod.com/
Kvalitný sampón: https://vypadavanievlasov.net/kvalitny-sampon/
NoPoo Hair Wash Using Rye Flour: http://wastelandrebel.com/en/nopoo-hair-wash-using-rye-flour/

O Anežka Palajová

webová dizajnérka, wordpressáčka, blogerka, fanúšička alternatívnych metód v liečení a zdravého životného štýlu a mama dvoch úžasných bytostí