Harmónia s umeoctom

Harmónia s umeoctom
Zdravo a chutne

 

Umeocot vzniká fermentáciou sliviek umeboši, má slano-kyslú chuť a červenú farbu. Je to jedinečná a zdraviu prospešná „náhrada“ tak za soľ, ako aj za samotný ocot, aj keď z chemického hľadiska octom nie je.

Umeboši sú plody ovocného stromu ume. Tento japonský strom začína kvitnúť veľmi skoro na jar. Tesne pred tým, ako začnú plody ume žltnúť, sa ešte zelené na konci mája zozbierajú. Dobre sa umyjú a sušia sa cez deň, aj v noci. Nočná rosa plody zmäkčí. Niekoľko dní sa tento proces opakuje, až pokiaľ sú ume oveľa menšie. Následne sa dajú do sudov, pridá sa morská soľ a zaťažia sa závažím. Pôsobením tlaku a soli sa ume scvrkávajú, šťava z nich je na dne nádoby. Pri tomto procese sa tiež do sudov pridávajú listy byvolej trávy, tá ume zafarbí na červeno. Takto naložené sa nechajú minimálne 6 mesiacov až niekoľko rokov.

Počas dlhého fermentačného procesu vzniká silná kombinácia veľmi jinových a veľmi jangových faktorov, čo pomôže organizmu pri ich konzumácii dostať sa rýchlejšie do harmónie.

Umebošky obsahujú kyselinu citrónovú, vápnik, draslík, železo, veľa ďalších minerálnych látok, enzýmov a vitamínov v strebateľnej forme.

Pomáhajú upravovať acidobázickú rovnováhu, upravujú črevné problémy a budujú zdravú črevnú mikroflóru. Odstraňujú plesne z tela, riešia zápchu a hnačku, zmierňujú pálenie záhy. Taktiež učinkujú pri bolestiach hlavy, eliminujú únavu, chránia telo pred vyčerpaním, obnovujú našu vitalitu a posilňujú imunitu.

Slivky umeboši pomáhajú pri cestovateľkej nevoľnosti, pri ranných nevoľnostiach tehotných mamičiek – stačí si dať kúsok umebošky.

Tekuté ume prostriedky – ako napr. umeocot, majú oproti umeboškám výhodu: dostanú sa oveľa rýchlejšie do dvanástnika a do čreva a to iba s málo zmeneným pôsobením. Pevné produkty ostávajú nejaký čas v žalúdku, kde sa ich vplyv pôsobením tráviacich štiav pomaly znižuje.

 

Tip:

 

  • Pridajte si umeocot do každého šalátu, nahradíte tak soľ a citrón.
  • Ak si chcete urobiť rýchlo kvasenú zeleninku – pickles, nastrúhajte ju, pokvapkajte umeoctom, zaťažte. Po pol hodine je rýchlo kvasená zelenina hotová.
  • Pridajte si do akéhokoľvek prívarku namiesto klasického octu umeocot. Ale pozor – vždy pridať až do taniera, umeocot sa nesmie zohrievať.

 

 

Za článok ďakujeme: Deniske Markovej.